Program Novej väčšiny je ekonomický bulvár

Autor: Tomáš Janoušek | 15.7.2013 o 11:45 | Karma článku: 16,53 | Prečítané:  4747x

Najnovší manifest Novej väčšiny ukazuje, ako sa môže program pravicovej strany bezobsažnosťou a plytkosťou ponášať na socialistickú propagandu bývalého režimu. Najväčším problémom programu strany Daniela Lipšica je skutočnosť, že nie je programom, ale zbierkou propagandistických hesiel.

Navyše v tom majú strašný zmätok. V nákladnej bilbordovej kampani ohlasujú Nový ekonomický poriadok. Na internetovej stránke zase ponúkajú dokument Nová ekonomika s podtitulom Pracovná zmluva pre Slovensko. Skrátka kopa novôt a novotvarov, ale obsah žiadny. Slogany typu „Bohatstvo krajiny nevytvára vláda, ale pracujúci ľudia“, možno znejú lákavo. Avšak pri pozornom čítaní tohto dokumentu, ktorý má podľa jeho tvorcov od základu zmeniť piliere slovenskej ekonomiky, zistíme, že NOVA nemá v oblasti ekonomiky čo povedať.

Ľudia okolo Daniela Lipšica správne zadefinovali slabé miesta našej ekonomiky. Gratulujem! Ibaže pri tom sa to končí. Ak niekto tvrdí, že v priebehu jedného volebného obdobia urobí zo Slovenska Singapur, buď zavádza, alebo ekonomicky blúzni.

Už prvá kapitola venovaná tvorbe pracovných miest je plná napínania svalov, čo všetko zmenia, zrušia, vytvoria a zlepšia... Prosím? Zmena legislatívy v oblasti pracovného a obchodného práva má byť výsledkom diskusií odbornej verejnosti a zväzov podnikateľov, čo netrvá rok či dva. Úradníci pod taktovkou straníckych propagandistov by to isto stihli skôr. Veď tak sa to robí aj dnes a všetci vieme, ako to vyzerá. Zákonník práce predsa nemôže byť napísaný ako príbeh o spanilej princeznej, len aby bol zrozumiteľný pre každého človeka, ako to požaduje NOVA.

Nová väčšina chce zjednodušiť a znížiť povinné odvody zo súčasných 48,6 % (z hrubej mzdy platenej zamestnancom aj zamestnávateľom spolu) o viac ako tretinu na 30 %. Super! A kde chce na to akože vziať? Pozrime sa, čo na to hovorí kapitola „Kde na to vziať?“ reklamnou kampaňou podporovaného ekonomického programu NOVA. Má „až“ deväť riadkov a neobjasňuje ani jednoduchú analýzu, ako by chýbajúce príjmy nahradila. Frázy, že na chode štátu je možné ušetriť; alebo že ak vláda dokáže zlepšiť výber DPH – znižujú dôveryhodnosť tohto diela na nulu. A to som dôkladnú štúdiu uskutočniteľnosti skutočne nečakal.

Zvýšenie výberu firemnej dane v predkrízovom období od roku 2004, na ktoré sa toto dielo odvoláva, zodpovedá pravde. Ale v žiadnom prípade to nebol dôsledok zníženia sadzby dane, ale nadmerný rast spotrebiteľského dopytu, ktorý produkoval firmám nadmerné zisky. Nárast výberu firemnej dane okrem toho ešte podporila aj celková rekodifikácia zákona o dani z príjmov.

Najunikátnejším nápadom z dielne NOVA je pravidlo, že na každé 1 euro podpory pre veľkých investorov musí vláda vynaložiť dve eurá na podporu malých a stredných podnikov. Takže ak sa veľkému investorovi poskytne veľký stimul, budeme podporovať hoci aj neefektívne nápady drobných podnikateľov spriaznených s politickými špičkami? Len aby sme splnili normu? Lebo, ako sa uvádza v dokumente Nová ekonomika, malí a strední zamestnávatelia budú vraj musieť na udelenie podpory splniť mnoho kritérií. Kritérií šitých na mieru, dodajme.

A nakoniec. Ak vysokoškolsky vzdelaný človek príde o zamestnanie a nebude sa vedieť dlhšie uplatniť na trhu práce, na príkaz Slovenskej agentúry práce bude použitý na výkon nízkokvalifikovaných a nekvalifikovaných prác. Inak podľa ekonomických náčelníkov NOVA stratí nárok na finančnú podporu od štátu. Hlavne, že jeden z hlavným výrokov tohoto memoranda znie: „Dôsledné odbúranie byrokracie a šikanovania.“

Ekonomický program NOVA je verným obrazom myšlienkovej nesúrodosti tejto strany pozliepanej z konzervatívcov, liberálov, kresťanov a libertariánov. Na kolene spísaný ekonomický bulvár zabalený do amatérskej grafiky neponúka žiadne vypracované, analýzami a dátami podložené riešenia. Čo je škoda, lebo Slovensko by radikálnu zmenu naozaj potrebovalo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?