Ficovu lúpež v SPP pripravil Lipšicov človek

Autor: Tomáš Janoušek | 16.9.2013 o 6:51 | Karma článku: 15,77 | Prečítané:  6291x

Na aktuálnom škandále okolo SPP je najpikantnejšie zistenie, že vstup oligarchického zoskupenia Energetického a průmyslového holdingu do slovenského plynárenského gigantu sa nielenže začal pripravovať za Radičovej vlády, ale najaktívnejšie ho presadzoval vtedajší minister hospodárstva Juraj Miškov. Teda politik NOVA, ktorá dnes rozpútala proti Ficovej vláde nemilosrdnú propagandistickú kampaň.

Niet ani najmenších pochýb o tom, že Ficov spôsob prebratia SPP je lúpež za bieleho dňa. Fico sa rozhodol, že štát na seba prevezme dlhy materskej firmy SPP, za čo v nej získa stopercentný podiel, aby mohol umelým udržiavaním nízkych cien plynu pre domácnosti korumpovať voličov. A prípadne aj mecenášov Smeru, ktorí vlastnia veľké priemyselné podniky poháňané plynom. Inak povedané, zaťažil štát dlhmi, aby mohol vyrábať dlhy ešte väčšie a robiť si za ne permanentnú kampaň. Potiaľto je kritika Fica a jeho vlády správna a nesmieme v nej poľaviť.

Nie je až také podstatné, že vo Wordovom súbore vládneho materiálu bola digitálna stopa po dcérskej spoločnosti Energetického a průmyslového holdingu (EPH). NOVA na tom stavia svoju kampaň, pretože to evokuje predstavu, že dokument písali ľudia českých kmotrov Daniela Křetínského a Petra Kellnera a slovenského finančného žraloka J&T. Nemusí to však nič znamenať, pri konzultáciách medzi akcionármi (vláda a EPH sú v rámci SPP totiž obchodnými partnermi) sa to mohlo stať. Niečo podobné sa prihodilo aj Radičovej vláde pri príprave zákona so strašne dlhým názvom (o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti). V súbore vtedy bola ako autor uvedená advokátska kancelária Polakovič & Partners, ktorá zastupovala Slovenskú asociáciu farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj.

Problém je inde. Štát stratil veľkú časť vplyvu v SPP, keď prvá Dzurindova vláda predala 49 percent akcií spoločnostiam Gaz de France a E.ON Ruhrgas a k tomuto menšinovému podielu im pribalila aj manažérsku kontrolu nad firmou. Hlavný ideológ NOVA Milan Krajniak síce bedáka, že sa to stalo až po Ficovej lúpeži, ale nie je to pravda. Táto časť príbehu bola napísaná v čase vlády pravice.

Keď zase druhá Ficova vláda sabotovala zvyšovanie cien plynu pre domácnosti a SPP začal z tejto obchodnej činnosti vytvárať straty, rozhodli sa Nemci a Francúzi svoj podiel predať. Lenže štát si predsa len aký taký vplyv v SPP udržal. Gaz de France a E.ON Ruhrgas mohli svoj podiel predať len so súhlasom vlády. To bola jediná, ale veľmi účinná páka na zabránenie vstupu pochybnej oligarchie a kmotrovských praktík do SPP.

Jedným z najväčších konfliktov v Radičovej vláde sa stal spor o vyslovenie súhlasu s predajom 49 percent akcií (spolu s manažérskou kontrolou nad SPP) práve EPH. Bol to vlastne spor o to, či vláda pripustí, aby na lukratívnom plynárenskom biznise participovali také neštandardné existencie, ako sú Křetínský, Kellner a Tkáč z J&T. Hlavnými oponentmi vstupu tejto partičky do SPP bol Ivan Mikloš a (podržte sa, prosím!) vtedajšia šéfka FNM Anna Bubeníková. Za záujmy EPH (čítaj najmä J&T) vo vláde ako lev bojoval minister hospodárstva Miškov, ktorý síce vtedy nosil tričko SaS, ale dnes si už oblieka dres Lipšicovej NOVA. Bol to Miškov, kto žiadal, aby vláda súhlasila s odovzdaním celej dokumentácie o SPP českému EPH. Jemu nikdy neprekážalo, že do najprosperujúcejšieho slovenského podniku vstúpi finančná skupina s pochybnou povesťou. Neprotestoval dokonca ani vtedy, keď už bolo trištvrte roka jasné, že minister Malatinský to s „džejenťákmi“ upiekol.

Jediné, čo sa dá Miškovovi pripísať k dobru je okolnosť, že na rozdiel od Fica nepresadzoval, aby materskú firmu SPP stopercentne ovládol štát. No na druhej strane veľmi dôrazne tlačil na odčlenenie dcér SPP – distribúcia (prosperujúcej časti skupiny) a Eustreamu (teda tranzitu a najziskovejšej časti SPP) od matky a vôbec mu neprekážalo, že to robil spôsobom, ktorý ešte viac oslaboval vplyv štátu na tieto zlaté nosnice. Nepíše sa to dobre a ani ľahko, ale nebyť Mikloša a Bubeníkovej, Miškov by najziskovejšie časti SPP pokojne vložil do rúk Křetínskému, Kellnerovi a Tkáčovi oveľa skôr.

 

Ak Daniel Lipšic, Milan Krajniak a Marcel Klimek horekujú, že vláda je vazalom finančnej skupiny J &T, majú pravdu. Avšak v ich vlastnom košiari je človek – Juraj Miškov – kto sa k tejto finančnej skupine správal rovnako servilne ako Ficova vláda. Lúpež, ktorú on dokončil, začal práve on. A na tom ani propaganda strany NOVA nič nezmení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šitie bez umŕtvenia či facka. Pôrody sprevádza aj násilie, tvrdia aktivistky

Prednostovia pôrodnickych kliník násilie na rodičkách odmietajú.

KOMENTÁRE

Kotleba. Chlap, ktorý postavil Slovensko do pozoru

Zaprášený a vyblednutý strašiak v poli nás zmobilizoval.


Už ste čítali?