Európska centrálna banka je (aj) naša!

Autor: Tomáš Janoušek | 28.11.2013 o 11:39 | Karma článku: 6,33 | Prečítané:  420x

Celá česká verejnosť, odborná i neodborná, bola pobúrená postupom Českej centrálnej banky, ktorá intervenovala na devízovom trhu (čítaj nakupovala eurá za české koruny) a spôsobila tak pokles českej koruny oproti euru o takmer 2 CZK v priebehu týždňa. No najviac dotknuté bolo ego súčasného a bývalého prezidenta Českej republiky. Urazená mužská márnomyseľnosť je síce nepríjemná záležitosť, no vždy lepšie ako nič. U nás sa totiž o rozhodnutiach Európskej centrálnej banky takmer vôbec nediskutuje.

Ako uvádza Jan Macháček vo svojom článku, ego českého exprezidenta bolo dotknuté najmä preto, že ako s najlepším českým ekonómom, za ktorého sa sám považuje, nikto nič nekonzultoval. Dokonca ani ľudia, ktorých dosadil do centrálnej banky on sám. No a Miloš Zeman, ktorý v sebe pri pohľade do zrkadla vidí Angelu Merkelovú, zostal urazený z mocenských dôvodov. Akoby si neuvedomovali, že predstavitelia Českej centrálnej banky sú v čase príprav takýchto rozhodnutí viazaní mlčanlivosťou. Niečo také bolo ukradnuté napríklad Jánovi Počiatkovi, ktorý podľa všetkého zarobil na zmene kurzu aj s parťákmi z J&T milióny.

Pozrime sa ale na to, čo tento krok bratom Čechom prinesie. Česká národná banka sa totiž touto intervenciou snažila zabrániť tomu, aby sa česká ekonomika prepadla do deflácie, a dostala sa na okraj priepasti deflačnej špirály, ktorá sužovala Japoncov celé dve dekády. Aj českí euroskeptici kritizujú postup ČNB, hoci sú to práve oni, ktorí by mali existenciu a slobodu pohybu samostatnej meny velebiť.

Je síce pravda, že dovážané tovary zdražejú. No nárast cien napríklad televízorov o viac ako 2 000 českých korún, ako to uvádzali české médiá, vidím ako prehnané. Svetlou stránkou poklesu kurzu českej koruny je to, že českí exportéri na tom zarobia, čo sa môže premietnuť do rastu produkcie a tým aj do rastu zamestnanosti. Naviac, domáci výrobcovia vďaka zdraženému dovozu budú viac konkurencieschopní, čo podporí spotrebu domácich produktov.

Ako uvádza Macháček vo svojom článku, české ekonomické elity by si mali čítať nielen publikácie o boji s infláciou z čias Reagana či Thatcherovej, ale aj inú odbornú literatúru. Tak či onak, krok ČNB nie je vo svete ničím neobvyklým, no Česi sú teraz vystrašení, lebo ich konzervatívne predstavy boli narušené. V tomto sme si s brami Čechmi veľmi podobní. Akurát naša Národná banka Slovenska sa riadi cieľmi menovej politiky Európskej centrálnej banky, keďže sme súčasťou eurozóny, a preto nám zostáva menej manévrovacieho priestoru. ECB, rovnako ako teraz ČNB, od vypuknutia krízy v 2008 pustila do obehu miliardy eur v podobe komplikovaných finančných nástrojov.

Ale prečo u nás médiá nevysvetľujú, že sme súčasťou európskej menovej politiky udržiavania cenovej stability a ďalších parciálnych cieľov, ako je napríklad dosiahnutie vysokej úrovne zamestnanosti a udržateľného neinflačného rastu? Prečo médiá zavádzajú, keď sa hovorilo o záchrane Grécka, ako o zadlžovaní sa Slovákov v prepočte na hlavu v prospech lenivých Grékov? Prečo nie sú informácie podané relevantne so všetkými kladmi aj zápormi? (Ak by si predsa len niekto chcel kopnúť do gréckej „lenivosti“, odporúčam mu najprv dobre si naštudovať tento text a v ňom priložené grafy.)

Skúsim si odpovedať. Slovenské médiá nás kŕmia bulvárnymi plytkými informáciami a nám už ani nevadí, že v hlavných správach komerčných televízií sú redaktori, ktorí nevedia poriadne po Slovensky a ukazujú nám, ako hasiči zachránili mačiatko zo stromu a odpútavajú tak našu pozornosť od dôležitých tém. Prepáčte, ale my sme inteligentný národ a chceme informácie o dianí na národnej i európskej ekonomickej scéne.

Je veľká škoda, že dôležité ekonomické udalosti z domu i zo sveta, ktoré sa nás dotýkajú, naše médiá ignorujú. Medzi ne patrí aj menová politika našej Európskej centrálnej banky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?