Nova pomáha Harabinovi

Autor: Tomáš Janoušek | 3.3.2014 o 12:32 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1070x

Poslanec Lipšic je tak posadnutý bojom s Ficom a konkurenčnými pravicovými stranami, až mu uniká (naozaj uniká?), že tým pomáha Štefanovi Harabinovi zotrvať vo funkcii. Jeden by povedal, že Lipšic si Harabina vlastne pestuje, lebo ak by padol, Nova by prišla o agendu.

Nova sa v prieskumoch verejnej mienky stále prepadáva. Aj to je dôvod, prečo sa tak radikalizuje a vymedzuje voči svojej hlavnej konkurencii, teda zvyšku pravice.

Aktuálne sa to prejavuje na prístupe tejto strany k ústavným zmenám v oblasti súdnictva, súčasťou ktorých majú byť aj bezpečnostné previerky sudcov. Lipšic a jeho ľudia sú takí zaslepení, že nevidia, ako by sa akceptovaním Ficových návrhov (vrátane previerok sudcov) dalo zatočiť s Harabinom a jemu podobnými „sudcami“. Pripomeňme si, že to bol práve Lišic, ktorý v roku 2007 navrhoval previerky pre nových adeptov na sudcov. Ficov návrh ide ešte ďalej – chce previerky aj pre súčasných sudcov. Tak prečo Lipšic odrazu zaraďuje spiatočku a trucovito oprašuje svoj starý a prekonaný návrh?

Áno, Robert Fico neurobil doteraz nič, čo by aspoň naznačovalo zmenu v justícii k lepšiemu. A teraz, krátko pred prezidentskými voľbami, si robí kampaň okolo ochrany tradičnej rodiny a reformy súdnictva, hoci aj za cenu obetovania svojho bradatého kamaráta. Je to síce kampaň a politická hra, ale zároveň aj príležitosť, aby sa súdnictvo vyčistilo od skorumpovaných sudcov a začalo slúžiť občanom. A pravicové strany, miesto toho, aby prispeli k formovaniu tejto zmeny, ju rezolútne odmietajú. Prepáčte, ale toto je veľmi plytké i na pomery slovenskej politickej scény.

Potom sa v médiách objaví negatívna správa, že sa KDH spolčuje so Smerom-SD, aby získali kvalifikovanú väčšinu v parlamente a presadili ústavné zmeny, ktorými by sa oddelila funkcia predsedu Najvyššieho súdu SR od predsedu Súdnej rady SR, zrušila trestnoprávna imunita sudcov a zaviedla povinnosť podstúpiť bezpečnostné previerky. No dobre, KDH si na oplátku vylobovalo, aby sa spolu so zmenami v justícii ukotvila v Ústave SR aj definícia manželstva tak, ako ho popisuje zákon o rodine. Je to však dlhodobo súčasť ich programu a navyše je to len planá deklarácia, ktorá nikomu ani veľmi nepomôže, ani veľmi neublíži.

Ťažko si predstaviť, koľko z takmer 1400 sudcov na Slovensku by neustálo bezpečnostné previerky. Jedno je však isté, Štefan Harabin by bol jeden z nich. A zjavne by mu nepomohlo, že v roku 2008 sa dal úspešne preveriť Národným bezpečnostným úradom. V novej situácii by bolo možné jeho previerku opäť otvoriť a odstrániť tak zhubný nádor slovenského súdnictva.

Preto sa pýtam, kto je tu potom kolaborant? Ak je tak označované KDH, potom je namieste označiť aj Novu, pretože odmietaním previerok pre sudocov pomáhajú Harabinovi utiecť hrobárovi z lopaty. Je preto nemorálne a neakceptovateľné sabotovať správne zmeny len preto, že niekto nie a nie nahnať preferencie, hoci už do svojej strany investoval desiatky či stovky tisíc eur.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?