Pokus o okradnutie Bratislavčanov pokračuje!

Autor: Tomáš Janoušek | 5.5.2014 o 7:02 | Karma článku: 14,40 | Prečítané:  4146x

Ako sa triumf aktivistov, bojujúcich za záchranu parčíka na Belopotockého ulici v Bratislave, stal víťazstvom pokútnych síl, som opísal v predchádzajúcom blogu. Dnes si ukážeme, ako sa tá istá organizovaná skupina usiluje nezákonný kšeft legalizovať.

Len na osvieženie pamäti: V predchádzajúcom blogu „Bude sa v centre Bratislavy ťažiť ropa?“ som na jednoduchých výpočtoch ukázal, že zámenou parčíka na Belopotockého (3.400 m2) za pozemky na Drotárskej (2.700 m2) a v Dúbravke (11.400 m2) boli mesto a jeho obyvatelia ošmeknutí o 2,8 milióna EUR. Ani ťažba ropy nie je v pomere k vstupným nákladom taká výnosná, ako parazitovanie na verejnom majetku.

Najviac sú týmto podfukom dotknutí Dúbravčania. Spolu s ostatnými Bratislavčanmi majú prísť o milióny a vo svojej mestskej časti navyše stratia aj nemalý kus zelene. Preto napadli nevýhodnú zámenu pozemkov na prokuratúre.

Takmer pred rokom založili Združenie za vytvorenie parku Pod záhradami. Cieľom je zachrániť zeleň v centre Dúbravky a využitím súkromných a štrukturálnych fondov ju premeniť na mestský park. Združenie zorganizovalo petíciu, ktorú podpísalo vyše 3.300 ľudí. Mesto Bratislava a starosta s poslancami v Dúbravke sa ich rozhodli ignorovať. Uprednostnili developera ZIPP Bratislava, ktorému pomohli získať namiesto parku na Belopotockého Park pod záhradami v Dúbravke.

Dúbravčania si dali na vlastné náklady spracovať dôkladnú právnu analýzu tohto podivného obchodu. A čuduj sa svete, podľa právnikov došlo pri odsúhlasení a následnej realizácii tejto zámeny k zjavnému porušeniu zákonov a právnych predpisov, upravujúcich hospodárenie mesta a nakladanie s jeho majetkom!

Proces zámeny pozemkov prebiehal veľmi podozrivo. Medzi februárom a decembrom 2013 sa transakcia schvaľovala na sedem pokusov, čo si môže každý vysvetliť po svojom. Obvykle to takto chodí, keď niekto presadzuje úzky skupinový záujem na úkor záujmu spoločenského.

A teraz si ukážme, prečo zámena pozemkov pripomína konanie vysoko organizovanej skupiny činovníkov a iných činiteľov:

6. 3. 2014 mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie o zámene pozemkov, a to napriek upozorneniam niektorých poslancov a Združenia za vytvorenie parku Pod záhradami, že ide o nehospodárne nakladanie s majetkom mesta.

9. 3. 2014 Dúbravčania otvoreným listom oslovili primátora Milana Ftáčnika, aby nepodpísal uznesenie. Uviedli zrozumiteľné dôvody, prečo ide o nevýhodnú a nezákonnú transakciu. Odpovede sa nedočkali, čo ich ani neprekvapilo, keďže vedia, kto a čo proti nim stojí.

7. 4. 2014 podalo Združenie za vytvorenie parku Pod záhradami podnet na prokuratúru. Žiada, aby prokurátor podal proti uzneseniu mesta protest. Začali tikať hodiny, ktoré prokuratúre odpočítavajú 60 dní, do ktorých si musí splniť svoju povinnosť.

A teraz pozor! Po tomto podaní sa začali diať veci:

17. 4. 20 14 bol Zelený štvrtok a mesto so ZIPP podpísalo zámennú zmluvu, ktorá bola zverejnená aj na internetových stránkach mesta.

18. 4. 2014 bol Veľký piatok, deň pracovného pokoja. Zámenná zmluva sa stáva účinnou (deň nasledujúci po jej zverejnení na internete).

19.4.-21. 4. 2014 – víkend a Veľkonočný pondelok, deň pracovného pokoja – zvyčajne nik nepracuje.

22. 4. 2014 bol prvý pracovný deň po Veľkej noci, teda prvá príležitosť podať návrh na vklad na základe zámennej zmluvy do katastra nehnuteľností.

23. 4. 2014 bol zrealizovaný prevod vlastníckeho práva k pozemkom v Dúbravke a na Drotárskej ceste na spoločnosť ZIPP Bratislava.

Kto už niekedy predával byt, vie že do 24 hodín nie je možné dosiahnuť zápis do katastra nehnuteľností. Obzvlášť, ak ide o komplikovanú zámennú zmluvu. Jedine, že by ste boli súčasťou organizovanej skupiny činovníkov a činiteľov...

V boji proti tomuto molochu sú šance Dúbravčanov uspieť s podaním na prokuratúru otázne. Keď ide o biznis s veľkými číslami, zväčša sú oprávnené záujmy verejnosti na poslednom mieste.

Nie je však všetkým dňom koniec. V novembri budú komunálne voľby. Bratislavčania, a Dúbravčania obzvlášť, v nich môžu rozhodnúť tak, že politikom, developerovi a organizovaným činovníkom a činiteľom zmrzne úsmev na perách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?